بازتاب خبر آغاز همایش مجازی درآمدی بر گفتمان‌های نوین پساکرونا از ۳۰ مرداد در خبرگزاری تسنیم
20 مرداد 1399
بازتاب خبر آغاز همایش مجازی درآمدی بر گفتمان‌های نوین پساکرونا از ۳۰ مرداد در خبرگزاری تسنیم


به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم ، نشست خبری همایش ملی درآمدی بر گفتمان‌های نوین پساکرونا صبح امروز در مدرسه حکمرانی شهید بهشتی دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد.

در این نشست علیدوستی دبیر این همایش طی سخنانی اظهار داشت: این همایش به نقطه جدیدی اشاره می‌کند و در درون آن بحث گفتمان‌های نوین و پساکرونا وجود دارد.

وی ادامه داد: مهمترین ویژگی گفتمان بحث نظام‌آفرینی است. گفتمان‌ها مبتنی بر ارزش‌هایی که یک حاکمیت ایجاد می‌کند تلاش می‌کند تا با شکل‌دهی به یک نظم در تمام عرصه‌ها آن ارزش‌ها را در جامعه مخاطب در عرصه اذهان عمومی حاکمیت ببخشد و در ذهن‌های عامی که مدنظر دارد واقعیت ببخشد.

علیدوستی گفت: اساس کارآمدی یک نظام در ایجاد امنیت و پیشرفت همین گفتمان است و اساس یا پایه تقابل جنگ‌ها هم بر پایه تقابل گفتمان‌هاست. نماد ظهور این گفتمان‌ها را می توانیم در ظهور و سقوط گفتمان سلطه و گفتمان انقلاب اسلامی مطرح کنیم.

دبیر همایش درآمدی بر گفتمان‌های نوین پساکرونا تصریح کرد: گفتمان‌های برآمده پس از جنگ جهانی دوم تلاش کردند به قدرت برتر تبدیل شوند و با فروپاشی شوروی گفتمان سوسیالیستی فرو می‌پاشد. بعد از جنگ سرد آمریکایی‌ها به دنبال تحقق رویای امپراطوری جدید بودند و آن‌ها در ادامه به سمت منطقه غرب آسیا هجوم می‌آورند و در ادامه هم مقابله با کشورهای آزاد ‌و مستقل را در دستور کار قرار می‌دهند.

وی اظهار داشت: اما انقلاب اسلامی با گفتمان مبتنی بر ارزش‌های الهی در این منطقه شکل می‌گیرد. وجه پیشرفت و احیای تمدن اسلامی درون آن نهفته بود. بر همین مبنا در اولین گام انقلاب اسلامی به سلطه شاهنشاهی پایان داده و در گام دوم نسلی تربیت می‌شود که با تمامی سختی‌ها می‌توان با تکیه بر ایمان از گردنه سخت تمام این بحران‌ها عبور کند تا در ادامه موجب شکل‌گیری تفکر مقاومت در منطقه شود.

علیدوستی ادامه داد: همین روند موجب می‌شود کسانی که یک روز پایان تاریخ را نوید می‌دادند امروز از افول آمریکا دم می‌زنند.

دبیر همایش درآمدی بر گفتمان‌های نوین پسا کرونا عنوان کرد: امروز شاهد شکل‌گیری یک پدیده نوین هستیم. تا زمانی که گفتمان غالب در دنیا بر اذهان حاکم است دنیا را بر مبنای آن گفتمان اداره می‌کند. پس باید اتفاقی بیفتد تا ضعف گفتمان غالب را نشان دهد و پدیده کرونا این اتفاق بود که در نتیجه آن ضعف الگوی مدیریتی غرب آشکار شد.

وی افزود: جامعه‌ای که خود را نماد حقوق بشر می‌دانست از هم پاشید در حالیکه در جمهوری اسلامی شاهد یک ثبات است. مشکل اول جمهوری اسلامی دست و پنجه نرم کردن با تحریم‌ها و مشکل دوم این بود که آمریکایی‌ها با اینکه مدعی حقوق بشر بودند اجازه واردات دارو به ایران ندادند. در همین شرایط آمریکایی‌ها تحریم‌ها را تشدید کردند و به سایر کشورها اجازه صادرات اقلام بهداشتی به ایران را ندادند.

علیدوستی گفت: اینجا نیاز بود تا کشور در جهت یک گفتمان‌سازی حرکت کند لذا دانشگاه عالی دفاع ملی اقدام به تشکیل مرکز گفتمان انقلاب اسلامی کرد. این مرکز هم در اولین قدم اقدام به برگزاری یک همایش کرد.

دبیر همایش درآمدی بر گفتمان‌های نوین پساکرونا درباره اهداف همایش گفت: اولین هدف همایش تبیین پیش‌برندگی انقلاب اسلامی است. دومین هدف تبیین نقش انقلاب اسلامی در هندسه جدید قدرت خواهد بود. سومین هدف همایش هم جلب نگاه فرهیختگان نسبت به موضوع گفتمان‌سازی است. آنچه که مسلم است اینکه ما همایش را به نحوی پیش ببینی کرده‌ایم تا هم مقالات و هم آثار هنری توان ارائه داشته باشد. ما در اولین همایش تلاش کردیم در یک تنگنای زمانی این کار را انجام دهیم و با استقبال خوبی که از این همایش شده است تصمیم گرفتیم تعدادی از کارشناسان منطقه‌ای را هم در این همایش مشارکت دهیم تا ارائه مقاله داشته باشند.

وی افزود: این همایش به صورت مجازی برگزار شده و افتتاحیه همایش 30 مرداد با سخنرانی سردار وحیدی برگزار می‌شود و آیین اختتامیه نیز 31 شهریور خواهد بود. ما با استقبال بسیار خوبی در عرصه هنری و اساتید دانشگاه روبرو بودیم به نحوی که احساس کردیم یک تشنگی مضاعفی در این عرصه وجود دارد.